Kodeks fleg fudbala je etički kodeks i treba ga pažljivo pročitati i poštovati. Ovaj kodeks predstavlja vodič za igrače, trenere, sudije i sve druge odgovorne za dobrobit igre.
Fleg fudbal je nenasilan, bezkontaktni, ali i dalje takmičarski sport. Od igrača, trenera, sudija i svih povezanih sa igrom očekuje se fer-plej, sportsko ponašanje i dostojanstveno držanje.
Za nepoštene taktike, nesportsko ponašanje i postupke koji su svesno usmereni na povređivanje ili nepoštovanje – nema mesta u ovoj igri. Trener ili igrač koji svesno pokušava da stekne prednost zaobilazeći ili ignorišući pravila – nije pogodan za fleg fudbal.
Pravilnik pokušava da zabrani sve oblike nepotrebnog kontakta, nepoštenih taktika i nesportskog ponašanja; međutim, pravila ne mogu pokriti svaku moguću situaciju. Samo uz posvećenost trenera, igrača i sudija mogu se očuvati najviši etički standardi.
Etika trenera
Namerno podučavanje igrača da krše pravila je neopravdano. Treniranje namernog kontakta, ciljanja ili ometanja podriva karakter igrača umesto da ga izgrađuje. Takva obuka nije samo nepoštena prema protivniku, već i demotivišuća za igrače koji su treneru povereni – i nema mesta u ovoj igri.
U odnosu sa igračima pod svojom odgovornošću, trener mora biti svestan ogromnog uticaja koji ima – bilo pozitivnog ili negativnog. Trener nikada ne sme staviti vrednost pobede iznad karaktera i etike svojih igrača. Bezbednost i dobrobit igrača uvek moraju biti na prvom mestu i ne smeju se žrtvovati radi lične slave ili prestiža.
U podučavanju fleg fudbala, trener mora razumeti da određena pravila postoje kako bi zaštitila igrače i obezbedila jednake standarde za odlučivanje o pobedniku i poraženom.
Svaki pokušaj da se ta pravila zaobiđu, da se stekne nepoštena prednost ili da se učestvuje u namernom nesportskom ponašanju – ne pripada ovoj igri. Trener koji se ponaša u skladu s ovim principima ne treba da se boji neuspeha, jer se uspeh meri poštovanjem koje zadobije od svojih igrača i protivnika.
Sportsko ponašanje
Igrač ili trener koji svesno krši pravilo kriv je za nepoštenu igru i nesportsko ponašanje. Čak i ako ne bude kažnjen, takvo ponašanje narušava ugled igre.
Igrači, treneri i sudije treba da naglase važnost izbegavanja početnog kontakta sa protivnikom.
Lažiranje povrede iz bilo kog razloga je neetičko. Povređeni igrač mora imati punu zaštitu prema pravilima, ali simulacija povrede je nepoštena, nesportska i protivna duhu igre.
Obraćanje saigračima, protivnicima ili sudijama na uvredljiv, vulgaran, preteći ili omalovažavajući način, ili s namerom da izazove fizičku reakciju, predstavlja prekršaj.
Treneri treba da redovno razgovaraju o ovom ponašanju i podrže sve akcije sudija u njegovom suzbijanju.
Kada sudije izreknu kaznu ili donesu odluku – one samo izvršavaju svoju dužnost. Tu su da očuvaju integritet igre i njihove odluke su konačne i moraju biti prihvaćene od strane igrača i trenera.
Upućivanje neprimerenih komentara sudiji ili podsticanje ponašanja koje može izazvati neprijateljstvo prema sudijama jeste kršenje pravila i mora se smatrati nedostojnim ponašanjem svakog učesnika u sportu.
Principi
Najvažniji princip pravila je izbegavanje svakog značajnog i štetnog kontakta.
Prvi ključni aspekt tog principa je da zastavice moraju biti lako dostupna meta. Trkaču nije dozvoljeno da koristi bilo šta osim legalnih zastavica i legalnih taktika (npr. okretanje) kako bi ograničio pristup protivnika. S druge strane, igrač koji povlači zastavicu mora učiniti sve da kontakt bude minimalan.
Drugi ključni aspekt ovog principa je pravo na mesto i pravo prolaza, koji određuju ko je odgovoran za izbegavanje kontakta. Opšte pravilo: napad ima prednost dok lopta ne bude dodata ili predata, nakon čega prednost prelazi na odbranu. Odgovornost za izbegavanje kontakta uvek je na protivničkom igraču.
Dodatni principi:
- Blicer podiže jednu ruku kako bi ostvario pravo prolaza. Napad mora prepoznati njegov pravac i omogućiti mu prolaz.
- Trkač mora predvideti akcije odbrambenog igrača kako bi izbegao kontakt.
- Ograničenja pasova unazad postoje da bi se izbegla igra slična ragbiju.
- Kazne i njihova primena nisu savršene – predstavljaju balans između jednostavnosti i pravičnosti.
Oprema
Sticanje prednosti korišćenjem širokih pantalona ili kamufliranih zastavica je nepošteno. Korišćenje pantalona sa šarama ili bojama koje ne kontrastiraju jasno sa zastavicama otežava protivniku igru. Svaki pokušaj da se nelegalnom opremom stekne prednost biće kažnjen od strane sudija. Igrači i treneri treba da budu svesni kako to utiče na njihovu reputaciju.
Tim sa ispravnom opremom (dresovi, pantalone, zastavice) po pravilu zaslužuje više poštovanja nego onaj koji žrtvuje pravila radi estetike.
Pravo prolaza i pravo mesta
Pravo prolaza (i pravo mesta) uspostavlja se kako bi obe strane imale fer uslove i izbegle kontakt. Ovo pravo se ne sme zloupotrebljavati – npr. provociranjem kontakta, namernim ciljanjem protivnika, ili ograničavanjem prostora za kretanje.
Ometanje protivnika u njegovim legalnim radnjama je zabranjeno. Namerni kontakt – čak i ako igrač ima pravo prolaza – biće kažnjen.
Doping
Upotreba nedozvoljenih sredstava koja nisu medicinski neophodna nije u skladu s ciljevima amaterskog sporta i strogo je zabranjena.
Ni pod kojim uslovima trener ne sme dozvoliti upotrebu droge igračima ili osoblju pod svojom kontrolom. Lekovi, stimulansi ili druga sredstva smeju se koristiti isključivo uz preporuku i pod nadzorom lekara.
Treneri koji svesno ignorišu zloupotrebu biće smatrani saučesnicima. Od trenera se očekuje da poznaju i primenjuju važeću politiku IFAF-a o upotrebi sredstava.
Izvor: IFAF Flag Football Rules 2023
Foto: Vladan Šuman – Sirmium Photo